Ultrason Hamilelere Zararlı mı ?

Haber Tarihi: Perşembe, Mar.10.2016 - 20:37
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Ultrason Hamilelere Zararlı mı ?
Fare deneyleri, hamilelikte ultrasonun uzun süre kullanımının kalbe zararlı olabileceğini gösteriyor.
 
 
 
 
Ultrasonun ses dalgası olduğunu ve gebelikteki olumsuz etkileriyle ilgili henüz bilimsel bir kanıt bulunmadığını belirten Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Cansun Demir, ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde anne karnındaki bebeğin ultrasonla takibinin sınırlı sayıda yapıldığını söyledi. ABD'de problem olmadığı sürece hamilelere ultrasonla 3 kez bakılıyor. 11-14. haftada ense kalınlığına, 18-22. haftada anatomik gelişime ve gebeliğin son döneminde de bebeğin ters gelip gelmediğine bakıldığını belirten Prof. Demir'e göre, Türkiye'deki hamilelerde ultrason kullanım sıklığı dünya standartlarının üzerinde.
 
 
 
9. Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi'nde konuşan Prof. Demir, "Ultrason kadın doğumcuların stetoskobu haline geldi. Her gebeyi, her geldiğinde ultrasonla muayene ediyoruz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta; fetal inceleme sırasındaki ısı artışıdır" dedi ve ultrason muayenesinin uzun süreli olmaması gerektiğini vurguladı:
 
 
 
Demir, "Ultrason incelemesi sırasındaki ısı artışının hangi dönemlerde hangi biyolojik etkilere neden olabileceği konusu kesin değil. Domuzlarda yapılan bir çalışmada 2 dakikadan uzun süren incelemenin olumsuz etkileri olabileceği görülmüştür. Genel yaklaşım, 1.5 derecelik ısı artışının zararı olmayacağı yönündedir. 5 dakika süreyle 4 derece artıştan fazlasının zararlı olabileceği bildirilmiştir'' uyarısında bulundu.

Bu haber 1658 defa okundu.

Etiketler: Ultrason Hamilelere Zararlı mı ?  >  gebe  >  hamiler  >  hamilelik  >  sağlık  >  ultrason  >  zarar

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.