Boşanmaya Ne Zaman Karar Verilmeli

Haber Tarihi: Cumartesi, Nis.30.2016 - 18:34
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Boşanmaya Ne Zaman Karar Verilmeli
Uzman Psikolog Özge Genlik, evliliğin bozulmaya başladığını işaret eden belirtiler konusunda yaptığı değerlendirmede, "İlk belirti; partnerler arası 'Ruhsal sevişmenin' son bulmasıdır. Diğer bir deyim ile: 'Duygusal soğukluk'tur. Öncelikle partnerler bunu anlamlandıramazlar ancak duygusal bağlamda bir şey paylaşmak içlerinden gelmemektedir. Sadece zihinsel düzlemde kısa ve geçiştirici cümlelerden oluşan diyaloglar; evlilik sürecindeki ilk sarsıntıdır. Ardından fizyolojik düzeyde de bir arada paylaşılan zamanda azalmalar gözlemlenir. Duygusal boyutta ayrışan çift, zihinsel boyutta da ayrışmaya başlamıştır. Ve çoğunlukla: 'paylaşacak bir şeyimiz kalmadı', 'eskisi gibi heyecan hissetmiyorum, her şey çok rutin' gibi söylemlere çok rastlanır" diye konuştu.
 
 
 
"Evlilik dönüşümsel bir ilişki sürecidir"
Evliliğin dönüşümsel bir ilişki süreci olduğunu dile getiren Uzm. Psk. Özge Genlik, "Parneriniz size, sizi yansıtan bir ayna vazifesi görmektedir. Partnerlerin özlemleri aynıdır ancak beklentileri farklıdır. Örneğin 'Sevmek ve sevilmek' her birimizin ortak özlemidir. Ancak sevgiyi ifade etme biçimindeki farklılıklar beklentileri ortaya çıkarır. Kimi insan sevildiğini duymak ister, kimisi dokunarak sevildiğini hisseder, kimisi sürekli kendisine somut düzlemde bir şeyler verildiğinde sevildiğini hisseder... Evlilik ilişkisi de beklentilerin farklılığından doğan bir ruhsal beslenme sürecidir. Partnerleri farklılıklar biraraya getirir, aynılıklar uzaklaştırır” ifadelerini kullandı.
 
 
 
Boşanmaya ne zaman karar verilmeli
"Evlilik zeminindeki 'güç' ile 'mutluluğun' dansı ahenkli olmadığında o evlilik zaten son bulmuştur” diyen Uzm. Psk. Genlik, "Güç; esnekliktir: Partnerler birbirlerini ne kadar istekle, keşif şapkalarını takarak anlamak için dinliyorlarsa evlilik zemini güçlüdür. Partnerlerden biri veya her ikisi de sadece kendi zeminlerinden anlatmak için konuştuklarında ve 'dinlemek' yerine duymayı tercih ettiklerinde duygusal boşanma gerçekleşir.
 
 
 
Mutluluk; özgüvendir. 'Öz'e güvenmek; evlilikte ortak payda da partnere 'istek' ve 'ihtiyaçlarını' güvenle açabilmektir. Olması gerekenleri dayatmak ve inatla '-meli, -malı' zemininden konuşmak yerine; ayrışma ve buluşmamanın sentezinde olanı olduğu gibi kabul edebilmek rol beklentilerine girmeden duygudaşlık yapabilmek evlilik sürecindeki mutluluktur. Evlilik sürecindeki mutluluğun son bulması ile ruhsal boşanma gerçekleşir. Ruhsal ve duygusal olarak boşanmanın gerçeklşetiği bir evlilik zemininde zaten düşünsel ve fiziksel boşanma somut formda hızla oluşacaktır” şeklinde konuştu.

Bu haber 1218 defa okundu.

Etiketler: Boşanmaya Ne Zaman Karar Verilmeli  >  kadın  >  bayan  >  boşanma  >  çocuk  >  ilişkiler

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.