Kıskançlık Duygusunu Yoga ile Yenmenin Yolları

Haber Tarihi: Salı, Eki.04.2016 - 02:25
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Kıskançlık Duygusunu Yoga ile Yenmenin Yolları
Davranış bozukluğu haline gelen kıskançlık duygusunu yoga yaparak yok edebilirsiniz. İşte kıskançlık duygusunu yenmenize yardımcı olacak 5 altın kural...
 
 
 
Kıskançlık duygusunu yoga ile yenmenin yolları
Kıskançlık bir davranış bozukluğudur. Aşırı kıskançlıklar da gerek sözel gerekse fiziksel olarak şiddete başvuruyor. Kıskançlık hiçbir zaman güven duygusunu zedeleyecek boyutta olmamalıdır. Bazen eşler kıskanılıyor olmayı değerli olmanın işareti olarak görürler. Çünkü kıskanılmak kadında değersizlik duygusu yaratabiliyor zaman zaman.
 
 
 
Aşırı kıskançlığın zararları
Aşırı kıskançlıkta da insanlar güvenmemeye, karşısındaki kişinin özgürlük alanını kısıtlamaya, itham etmeye ve türlü türlü olumsuz senaryolar yazmaya başlar. Olanları yanlış algılamalar ve özgüven azalması kıskançlığın artmasına sebep olur. Ve bu durumda istenmeyen sonuçlara sebebiyet vermemek için mutlaka bir uzman eşliğiyle özgüven çalışmaları yapılmalıdır.
 
Tabi bunun için öncelikle kişinin bunu kabul edip farkına varmış olması gerekir. Peki bu durumda kendi kendimize çalışarak neler yapıp özgüvenimizi geliştirip güçlendirebiliriz?
 
Yoga Eğitmeni ve Kişisel Gelişim Uzmanı Sibel Saraçoğlu, yoga ile kıskançlık duygunuzu yenebileceğiniz 5 altın kuralı söyledi:
 
- Özgüven "Özden gelene güvenmek" için sıkı çalışmayla elde edilir. Ve öncelikle kullandığımız kelimelere dikkat ederek konuşma dilimizi olumluya çevirmeliyiz. "bunu yapabileceğime inanmıyorum", "keşke olsa", "umarım" gibi cümleleri kullanmak yerine "başarabileceğime inanıyorum”, "yeterince odaklanırsam” kesinlikle üstesinden gelebilirim gibi kendimize güvendiğimizi ifade ettiğimiz içsel diyaloğumuz olmalı.
 
- Özgüveninizi artıracak bilgiye sahip ve özgüven konusunda gerekli olan bakış açısını kazandıracak fikirlerine inandığınız bir dostunuz olsun.
 
 
 
- Yoga yapın. Düzenli olarak haftada en az iki veya üç kez yoga yapan insanların özgüvenlerinin yüksek olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yogayla özgüven artışının sebebi sadece fiziksel olarak kendilerini güzel ve güçlü hissetmelerinden ziyade bedenin endorfin salgılıyor olması… Endorfin = özgüven. Özgüvenin temelindeki duygu pozitif olmaktır. Pozitif düşünmenin en baştaki yollarından biri yine yogadır.
 
- Risk almaktan kaçmamak da özgüveni artıran yollardan biridir. Her deniyim bir öğrenme fırsatıdır. Ve fırsatları kendimizi geliştirme yolu olarak görmeliyiz.
 
- Tabi her şeyin başı kendini sevmektir, kendini seven insanlar kendileri ile barışık olurlar ve kendilerini güvende hissederler. Kendinizi sevin ve yapabileceklerinize inanın.

Bu haber 1297 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.